Prachové částice jsou všudypřítomné. Jejich absenci bychom našli pouze ve vakuu. Při úklidu dobře víme, že prach je náš nepřítel. Často se chytá zejména na plochy, které elektricky přitahují zrnka prachu. Domácnost s malými dětmi zná velmi dobře, jak se prach víří při dětském dovádění a jeho následné usedání na nábytek a podlahy nám dává pěkně zabrat. Prachu se nikdy nezbavíme, ale můžeme se snažit výskyt prachu omezit.
Jak na to?
1/ snažte se, aby prach nebyl přinášen zvenku do vaší domácnosti. To docílíme tak, že si před vchod do domu nebo bytu umístíme kvalitní rohožku, která zachytí první nečistoty z bot. Pokud je to možné, venkovní boty nechávejme v zádveří, kde umístíme botník. Tak se vyvarujeme toho, aby nečistota zvenku byla roznášena do našeho bytu. Venkovní boty pak pravidelně myjeme a udržujeme.
2/Vlastníme-li domácího mazlíčka, dbáme na to, aby při příchodu domů mu byly umyty tlapky. Děláme-li to od mládí zvířete, nebude to brát úkorně a bude mu umývání tlapek samozřejmé.
3/Pořiďme si pračku vzduchu. Zachytí prachové částice ve vzduchu a uvidíte, že se vám bude lépe dýchat. Prach tak zůstane na filtru pračky a neusadí se nám na nábytku.
4/Máme-li volně stojící elektroniku v pokoji nebo v kuchyni, neváhejme si na ní pořídit návleky, které uchrání přístroje před zaprášením. Ušetříme si tak práci.
5/Kvalita vysávání je také velmi důležitá. Vybíráme proto kvalitní a výkonné vysavače, aby náš úklid byl účinný. Vysáváme také prach z radiátorů, protože proudění teplého vzduchu prach po místnosti roznáší.
6/Nepořizujme si otevřené police plné drobných dekorací. I když jde o hezké věci, složitý úklid nám za to nestojí.
7/Vyvarujme se čalouněných potahů. Je rozumnější pořídit si sedací nábytek omyvatelný.
8/Největším nešvarem našich domácností jsou celoplošné koberce, které jsou lapačem prachu a pokud je máme, nutí nás k častému úklidu, který bez silných vysavačů nejsou efektivní a my se prachu nezbavíme.