Odhalit závadu na elektroinstalaci nemusí být vůbec snadné pro toho, kdo nemá příslušné znalosti, zkušenosti a vybavení. V tomto směru máme výhodu například u zemního plynu, který je obohacován aromatickou látkou, aby byl cítit. Plyn čerpaný z hlubin země je většinou téměř bez zápachu, a tak nám přidané aroma dá jasně najevo, že někde dochází k nebezpečnému úniku.
Když si přičichnete k nově zakoupené prodlužovací šňůře, zapojené do zásuvky, ucítíte leda tak vůni plastu, gumy a ostatních částí výrobku, ale neucítíte samotný elektrický proud. Tato zdánlivá hloupost, o níž ví každé malé dítě, však má na svědomí každý rok nebezpečné úrazy a požáry se značnými škodami na majetku a ztrátami na lidských životech.
Cena elektro revize je jednou z položek, které bychom měli věnovat pozornost v zájmu bezpečí nás i naší rodiny či blízkých přátel, spolupracovníků, i docela cizích lidí. Nebudete-li revidovat radiátory a některý z nich praskne, bude to nepříjemné, ale nic tak zásadního a nebezpečného se nestane, závadu snadno odstraníte, ovšem s 230 Volty v síti to nemusí být tak docela pravda.
Jeden příklad za všechny
V jednom nejmenovaném domě z 50. let minulého století byly donedávna v provozu staré hliníkové rozvody a spolu s nimi i staré jističe (bakelitové). Na jeden z nich byl připojen zásuvkový okruh a do něho spotřebiče s vyšším odběrem, konkrétně šlo o elektrický sporák. Při náhodné kontrole stavu elektroměru si někdo z domu všiml, že jmenovaný jistič je stále v provozu, a současně se téměř roztavila jeho spodní část vlivem tepla při nadměrné zátěži.
Rozvodná skříňka byla původní, dřevěná, a kolem ní dřevěný obklad z palubek. Jistě si dovedete představit, co by následovalo, kdyby vyšlehl plamének v rozvodné skříni, začalo hořet dřevěné obložení, a stalo by se to v okamžiku, kdy nikdo není doma. Šlo navíc o dvojdomek se společnou střechou, takže by požár mohl zničit i sousední dům, a celková škody by mohla vystoupat na desítky milionů korun.