V zákoně je jasně stanoveno, že každý obyvatel České republiky musí mít zaregistrované trvalé bydliště. To je pak uvedeno na jeho občanském průkazu a také mu na tuto adresu bude chodit případná úřední korespondence. Většinou volíme adresu, na které bydlíme, avšak ne vždy je to možné či vhodné. Například pokud hodně cestujeme a bydlíme na hotelech či ubytovnách, přičemž nemáme žádné stále bydlení, může to být poněkud problém. Řešením zde může být virtuální trvalé bydliště. Zde vám za poplatek bude přidělena adresa, kterou budete moci k tomuto účelu využívat. Jistě, na daném místě nebudete bydlet. Slouží v podstatě jen k tomu, aby vám tam chodila pošta. Přesto právě to může být pro mnoho lidí tím nejlepším řešením.
Jistě, tato možnost není ani zdaleka vhodná pro každého. V první řadě je rozhodně levnější a výhodnější, pokud skutečně někde bydlíme po většinu roku mít nahlášenu tuto adresu. Nemusíme se tak starat o to, abychom si nezapomněli vybírat poštu. Také pokud žijeme na ulici a nemáme peníze, je lepší se zaregistrovat na místním obecním úřadě. Je totiž velmi nepravděpodobné, že by si takový člověk mohl dovolit virtuální trvalé bydliště. Přeci jen, firmy, které jej poskytují, po nás budou chtít každý měsíc určitou částku. Jistě, je mnohem nižší, než jaká by byla u klasického nájmu, přesto se však jedná o peníze, které je potřeba zaplatit.
I když hodně cestujete, pokud máte například rodiče či jiné příbuzné, se kterými se domluvíte, je lepší si nechat zapsat trvalé bydliště u nich. Nejen kvůli ceně, ale také proto, že vás upozorní, pokud vám přijde nějaký dopis.Než se tedy pro tento typ bydlení rozhodnete, dobře si vše promyslete. Často to totiž je ta méně výhodná varianta, po které se sahá až jako po poslední možnosti. Nejprve tedy prozkoumejte všechny ostatní, abyste se ujistili, že neděláte chybu. Ta by vás totiž mohla docela dost stát.