Cena – ve srovnání s byty v bytových domech, zvláště pak ve větších městech, je cena levných mobilních domů obvykle nižší, je to mimo jiné dáno i tím, že ceny bytů neodpovídají v mnoha případech reálné odhadní, tedy jejich skutečné hodnotě, zatímco u mobilních domů se výrobci řídí hlavně výrobními náklady a marží, která je živí. S byty se totiž může mnohem lépe spekulovat, což je pak záležitost realitních makléřů i samotných majitelů. Tržní cena mobilního domu odpovídá obvykle ceně skutečné, užitné, což si také uvědomíte, jakmile se s nimi lépe seznámíte.
Provozní náklady – zatímco u bytů platíte částku do fondu oprav a mnohdy také hradíte centrální vytápění či přívod teplé vody, u mobilního domu se vás nic takového netýká.
Životnost a údržba – namísto částky do společného fondu oprav bytového domu si můžete střádat peníze pro případné opravy elektroinstalace, rozvodů vody, střešní krytiny atp. Ovšem pokud budete pořizovat novou mobilní zateplenou dřevostavbu, nebude nutné platit tak vysokou částku, jakou musí každý měsíc vyplácet lidé v bytech. Nároky na údržbu jsou u nových objektů minimální a životnost těchto staveb dosahuje několika desítek let. Možná, že vás i mobilní dům přežije.
Vybavení – mobilní domy sezonní i celoročně obyvatelné bývají vybavené základním nábytkem, kuchyňskou linkou a někdy i spotřebiči a jsou vhodné k okamžitému nastěhování.
Pobyt v přírodě – bydlení v přírodě na vlastním pozemku je nesrovnatelné s bydlením v paneláku.
Vytápění – značné úspory nákladů na bydlení lze dosáhnout vytápěním. Odpadá centrální vytápění panelových domů, kde hradíte zbytečně vysoké náklady a zde si platíte pouze to, co skutečně protopíte. Výhodné je kupříkladu topit dřevem v krbových kamnech s výměníkem a posílat teplo z krbu do radiátorů. Jistou možností levného topení je i tepelné čerpadlo, zde ovšem musíte počítat s vyššími pořizovacími náklady.