Když se řekne beton, většina lidí si představí velice těžkou hmotu, která je stavebním prvkem každého domu, mostku i mostu. Dost lidí má představu, jak se s betonem pracuje, že se odlévá do jakési, předem vytvořené, rozebíratelné formy, která se nazývá bednění, lidově šalunk. Ale aby se z betonu tvořily zahradní květináče, vázy či jiné zahradní prvky, na to mnoha lidem fantazie a představivost zkrátka nestačí. Přitom se stačí zamyslet a přijdete na to, že to musí jít. Ale jak to bude vypadat?
Pokud někdo něco opravdu umí, vytvoří i z jinak neforemného betonu něco opravdu krásného. Vdechne tomu kus své osobnosti a vše podtrhne třeba nějakým vlastním, osobitým podpisem. A to, i když se jedná o něco tak triviálního, jako je květináč na zahradě.
Výroba betonových váz chce několik základních dovedností, z nichž práce s betonem a příprava směsi je naprosto nezbytná. Co však nesmí autorovi těchto květináčů, váz a dalších záležitostí chybět, je prostorová představivost. Na každý z těchto výrobků je zapotřebí navrhnout a vyrobit formu. Do této formy se nalije připravená směs betonu a ta se v ní nechá zatvrdnout. Až beton ve formě vytvrdí, musí se forma z již hotového výrobku odstranit. A zde se pozná pravý mistr. Ten totiž navrhne formu takovou, která se nechá v této fázi výroby květináče rozebrat, aniž by se poničila. Po krátkém, zběžném očištění se dá opět smontovat a je připravena pro odlití dalšího výrobku.
V okamžiku kdy se z formy vyloupne syrový výrobek, může se nechat v takovém stavu v jakém je. Vynikne efekt přírodního materiálu, sem tam nějaká změna odstínu betonu jen zdůrazní jeho krásu. Jinou možností je použití různých barev, škrabek, laků. Do květináče se dá vytvořit freska, nebo jen tak škrabkou se zdůrazní určité kontury odlitku. Z důvodu větší odolnosti výrobku se celý nalakuje finálním bezbarvým lakem.